Abstrakty - V edycja



Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień i posterów wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą w danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Patrycja Świeczkowska (Poznań)

Identyfikacja podmiotu w strukturach "dwupodmiotowych" w języku japońskim



Wskazanie podmiotu w zdaniu japońskim od dawna jest przedmiotem dyskusji językoznawców. Zwykle podmiot w języku japońskim bywa określany jako element w mianowniku (najczęściej oznaczany partykułą mianownika ga lub partykułą tematu wa), jako agens orzeczenia oraz jako element powodujący zamianę występujących w zdaniu rzeczowników i czasowników na ich formy honoryfikatywne (Koike 2001, Ōkado 2008, Moriyama 2009). Szczególnie skomplikowany przypadek stanowią tak zwane struktury "dwupodmiotowe" języka japońskiego, w których występują dwa elementy mianownikowe związane z orzeczeniem. Są to przede wszystkim struktury z orzeczeniem czasownikowym w formie potencjalnej oraz orzeczeniem przymiotnikowym typu suki da/kirai da ('lubić/nie lubić' [czegoś]), a także orzeczeniami czasownikowymi w formie wolitywnej zakończonej na -tai, fleksyjnie tożsamymi z przymiotnikami predykatywnymi. W przypadku takich struktur owe dwa elementy mianownikowe bywają nazywane "małym" i "dużym podmiotem" (np. Mikami 2009, Nakamura 2002).
W niniejszym wystąpieniu wymienione rodzaje struktur "dwupodmiotowych" w języku japońskim zostaną pokrótce omówione, a następnie zaklasyfikowane do dwóch kategorii: struktur, w których oba elementy mianownikowe są argumentami orzeczenia oraz tych, w których tylko jeden z nich jest argumentem orzeczenia, a drugi jedynie doprecyzowuje znaczenie zdania. Pokazane zostanie również, że termin "dwupodmiotowe" nie jest trafny w odniesieniu do takich struktur, jako że analiza przykładów pozwala stwierdzić, że tylko jeden z elementów mianownikowych można określić jako podmiot zdania.



Gdzie i kiedy: 

W tym samym czasie ...
416, 504
sala: 412
moderacja: Zuzanna Plenzler
14:30-14:45Kamil Trąba (UAM) - Tendencje badań nad językiem (nowo)greckim w Polsce
14:45-15:00Patrycja Świeczkowska (UAM) - Identyfikacja podmiotu w strukturach "dwupodmiotowych" w języku japońskim
15:00-15:15Andrzej Janas (UWr) - Język mirandyjski na tle innych języków Półwyspu Iberyjskiego
15:15-15:30Kinga Uszko (UAM) - Klasyfikacja rzeczowników Walijskich a ich policzalność - czyli liczyć każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej
15:30-15:50dyskusja