XI edycja - abstrakty




Główna | Organizacja | Abstrakty | Program | Plakat | Galeria | Wytyczne | Ankieta |


Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem widoczny jest skrócony program (aktualny na 04.04.2019), dzięki któremu można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą wygłaszane podczas danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Lidia Lewicka (Uniwersytet Szczeciński)

Słownictwo z zakresu bibliotekoznawstwa w leksykografii polskiej XX i XXI wieku (na materiale haseł zaczynających się na literę B obecnych w Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego i Uniwersalnym słowniku języka polskiego pod red. Stanisława Dubisza)



Przedmiotem badań będzie słownictwo z zakresu bibliotekoznawstwa odnotowane w reprezentatywnych słownikach XX i XXI wieku. Szczegółową analizą obejmę hasła zaczynające się na literę B obecne w Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego i Uniwersalnym słowniku języka polskiego pod red. Stanisława Dubisza.
Słownictwo z zakresu bibliotekoznawstwa rozumiem jako zasób leksykalny, który ma za zadanie dostarczyć narzędzi do wszechstronnego opisu biblioteki jako instytucji społecznej w całej jej złożoności i skomplikowaniu. Słownictwem tym posługują się bibliotekarze wykonując swoje codzienne obowiązki. Jest to obszerny zbiór wyrazów i wyrażeń opisujących w różnych aspektach zbiory biblioteczne, miejsca ich udostępniania, a także tych, którzy te zbiory gromadzą, opracowują i udostępniają, oraz tych, którzy z nich korzystają.
Opisując hasła zaczynające się na literę B, dotyczące bibliotekoznawstwa, wskażę ubytki leksykalne, jakie powstały na przestrzeni lat dzielących wydania obu słowników oraz opiszę nowe jednostki leksykalne, które weszły do polszczyzny już po wydaniu słownika pod red. Witolda Doroszewskiego. Scharakteryzuję również analizowane słownictwo bibliotekoznawcze z perspektywy genetycznej, funkcjonalnej i rzeczowej. W tej ostatniej znajdą się takie kategorie jak:
- typologia i funkcja społeczna bibliotek,
- zbiory występujące w różnych formach w procesie ich pozyskiwania, opracowywania, magazynowania i udostępniania,
- czytelnicy jako społeczność pozyskiwana przez biblioteki, poddawana badaniom preferencji i zainteresowań czytelniczych, ujawniająca też różnego rodzaju bariery czytelnicze,
- pracownicy biblioteczni z uwzględnieniem szczebli rozwoju zawodowego obowiązujących w bibliotekach naukowych,
- system organizacyjny bibliotek,
- baza materialno-techniczna. 



Gdzie i kiedy:

W tym samym czasie ...
504, 505
sala: 416
moderacja: Aldona Grabka
11:40-11:55Lidia Lewicka (Uniwersytet Szczeciński) - Słownictwo z zakresu bibliotekoznawstwa w leksykografii polskiej XX i XXI wieku (na materiale haseł zaczynających się na literę B obecnych w Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego i Uniwersalnym słowniku języka polskiego pod red. Stanisława Dubisza)
11:55-12:10Małgorzata Syrek (Uniwersytet Łódzki) - Kultura w podręcznikach do nauczania języka polskiego jako obcego - w poszukiwaniu treści uniwersalnych
12:10-12:25Nina Detmer (Uniwersytet Gdański) - Domestyfikacja w tekście, a egzotyzacja w przypisach
12:25-12:40Klaudia Daca (Uniwersytet Szczeciński) - Informacje realioznawcze w okienkach informacyjnych w słowniku szkolnym niemiecko-angielskim i angielsko-niemieckim Hueber (2009)
12:40-13:00dyskusja