Abstrakty - V edycja



Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień i posterów wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą w danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Katarzyna Hołojda (Wrocław)

Model wielopłaszczyznowej lingwistycznej analizy dyskursu (DIMEAN) jako narzędzie do badania dyskursu przekazów medialnych



Analiza dyskursu cieszy się popularnością wśród badaczy/ek różnych dyscyplin - językoznawstwa, socjologii, medioznawstwa, kulturoznawstwa itd. Mimo szerokiego zainteresowania zagadnieniem, w literaturze przedmiotu trudno znaleźć wskazówki, jakimi narzędziami w ramach różnych perspektyw analizować dyskurs. Co więcej, jednoznaczne rozstrzygnięcia są często widziane jako sprzeczne z definicją dyskursu i jego analizy, która z założenia musi być każdorazowo dostosowywana do niejednorodnego przedmiotu badań.
Celem mojego wystąpienia będzie przedstawienie jednej z propozycji badawczej - modelu DIMEAN - oraz jego zalet i wad w przypadku badania dyskursu przekazów medialnych na określony temat (zwłaszcza komunikatów z portali internetowych). Poszukam odpowiedzi na pytanie, jak można wykorzystać zaproponowany model do własnych badań, by analiza była możliwie najbardziej wartościowa. Przedstawię tę koncepcję w kontekście innych nurtów analizy dyskursu.
W Polsce najbardziej rozpowszechniona jest anglosaska tradycja badawcza (van Dijk 2011, Duszak i Fairclough 2008), mówi się także nieco o francuskiej analizie dyskursu (zob. Grzmil-Tylutki 2007). Niewielu/e badaczy/ek sięga jednak po narzędzia oferowane przez niemiecką lingwistykę dyskursu, nurt czerpiący z lingwistyki tekstu i badań komunikacji, bazujący na koncepcji Foucaulta. Działający w ramach tej szkoły Warnke i Spitzmüller (2009) zaproponowali model wielopłaszczyznowej analizy dyskursu (DIMEAN - Diskurslinguistische Mehr-Ebenen-Analyse), w którym chodzi o uchwycenie zjawisk na płaszczyznach: intratekstualnej (tekstu), transtekstualnej (kontekstu) i interakcji (działań "aktorów"). Na każdym poziomie wykorzystuje się różnorodne teorie zakorzenione we współczesnej (nie tylko polskiej) humanistyce, m.in. teorię aktów mowy Austina, słów sztandarowych Pisarka czy koncepcję Gofmanna.
Na gruncie polskim niemiecką lingwistyką dyskursu zajmuje się głównie Czachur (zob. 2010). Warto zastanowić się, jak można przełożyć te ustalenia badawcze i wykorzystywać możliwości DIMEAN.



Gdzie i kiedy: 

W tym samym czasie ...
412, 416
sala: 504
moderacja: Katarzyna Dulat
11:50-12:05Katarzyna Hołojda (UWr) - Model wielopłaszczyznowej lingwistycznej analizy dyskursu (DIMEAN) jako narzędzie do badania dyskursu przekazów medialnych
12:05-12:20Anna Łach (UWr) - Mediatyzacja nauki w prasie polskiej - popularyzacja czy nowinkarstwo?
12:20-12:35Magdalena Kowalczyk (UWr) - Główne założenia feminizmu sterowanego. Rola mediów w kreowaniu nowej kobiety
12:35-12:50Patrycja Krysiak (UWr) - Badania dyskursywnego obrazu świata w mediach – czym jest feminizm wg polskich tygodników opinii?
12:50-13:10dyskusja