Abstrakty - V edycja



Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień i posterów wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą w danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Małgorzata Zagrodnicka (Poznań)

Mowa pod wpływem alkoholu



Przez wiele lat oczywisty był fakt, iż alkohol ma wpływ zarówno na treść wypowiedzi jak i na akustyczne czynniki z nią związane. Jednakże długi okres czasu musiał upłynąć by percepcyjna ocena laików została potwierdzona poprzez wyniki eksperymentów. Specyficzne badania dotyczące mowy pod wpływem alkoholu zostały przeprowadzone. Badaczy interesowały akustyczne oraz lingwistyczne wskazówki zawarte w mowie informujące o trzeźwości bądź jej braku u danej osoby.
Wiele osób stara się odpowiedzieć na pytanie: Czy można na podstawie głosu stwierdzić stan upojenia mówcy? Wydawałoby się, iż jest to całkiem proste, albowiem nasza mowa jest wtedy wolniejsza, a pojawiające się w niej błędy potwierdzają podejrzenie o stan nietrzeźwości danej osoby. Niestety, tak jak niektórzy świetnie ukrywają swe emocje, tak inni mają talent aktorski do udawania bycia trzeźwym.
W swym wystąpieniu pragnę przedstawić przeprowadzone dotychczas badania dotyczące mowy pod wpływem alkoholu. Chciałabym nakreślić jak dokonywano ich kiedyś i dziś. Wyjaśnię dlaczego uczestnikami eksperymentów związanych z alkoholem są zazwyczaj mężczyźni, z jakiego powodu wyniki badań analizy nagrań upojonych mówców określano jako "Voodoo" oraz poruszę tematykę dotyczącą problemów analizy akustycznej oraz lingwistycznej nagrań mowy po spożyciu napoju wyskokowego.



Gdzie i kiedy: 

W tym samym czasie ...
416, 504
sala: 412
moderacja: Beata Jerzakowska
11:50-12:05Karolina Bożek (UMCS) - Polisemia i homonimia jako mechanizmy dowcipu językowego w tekstach kabaretu Paranienormalni
12:05-12:20Krzysztof Lewenstam (UW) - Polskie słowniki humoru i satyry do 1950 roku. Przedmiot i stan badań
12:20-12:35Joanna Kozakiewicz (UAM) - Stereotyp Cygana w węgierskich dowcipach internetowych
12:35-12:50Małgorzata Zagrodnicka (UAM) - Mowa pod wpływem alkoholu
12:50-13:10dyskusja