Abstrakty - V edycja



Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień i posterów wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą w danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Kamil Trąba (Poznań)

Tendencje badań nad językiem (nowo)greckim w Polsce



Język grecki był znany, nauczany oraz badany już w starożytności. Często zapomina się jednak, że język ten nie umarł, jak łacina czy sanskryt, lecz w wyniku rozwoju społecznokulturowego oraz w naturalnych procesach ewolucji, wytworzył formę współczesną, którą posługuje się po dziś dzień kilkanaście milionów ludzi na terenie Grecji, Cypru oraz greckiej diaspory na terenie całego świata.
Mimo to, na terenach Polski dyscyplina naukowa zajmująca się badaniami nad językiem nowogreckim (tzw. neohellenistyka) jest dyscypliną młodą i dopiero się rozwijającą. Z tego też powodu, warto podjąć dyskusję na temat wieloznaczności terminologicznej w zakresie samej dyscypliny (najlepszy przykład stanowi już sama fraza język grecki mogąca oznaczać zarówno język starogrecki, koine aleksandryjską, grecki bizantyński oraz nowogrecki) oraz dokonać przeglądu dotychczasowego dorobku naukowego zwracając szczególną uwagę na dziedziny naukowe oraz zagadnienia, które do tej pory nie były eksplorowane dogłębnie. Dla przykładu, warto postawić obok siebie dwie dziedziny językoznawstwa ogólnego, jakimi są rozwijające się językoznawstwo diachroniczne badające rozwój języka greckiego oraz językoznawstwo komparatystyczne (nowo)grecko-polskie bądź polsko-(nowo)greckie, które na chwilę obecną nie istnieje.
Niniejsze wystąpienie stanowi wgląd w obecny stan dyscypliny naukowej (state of arts), jaką jest neohellenistyka polska, a jej celem jest podjęcie się problemów, z jakimi się boryka. Ponadto zamierzam wskazać "białe plamy na mapie" językowych studiów nowogreckich, które, jak uzasadnię, warto w przyszłości uzupełnić.



Gdzie i kiedy: 

W tym samym czasie ...
416, 504
sala: 412
moderacja: Zuzanna Plenzler
14:30-14:45Kamil Trąba (UAM) - Tendencje badań nad językiem (nowo)greckim w Polsce
14:45-15:00Patrycja Świeczkowska (UAM) - Identyfikacja podmiotu w strukturach "dwupodmiotowych" w języku japońskim
15:00-15:15Andrzej Janas (UWr) - Język mirandyjski na tle innych języków Półwyspu Iberyjskiego
15:15-15:30Kinga Uszko (UAM) - Klasyfikacja rzeczowników Walijskich a ich policzalność - czyli liczyć każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej
15:30-15:50dyskusja