X edycja - abstrakty




Główna | Organizacja | Abstrakty | Program | Plakat | Galeria | Wytyczne | Ankieta |


Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem umieszczony jest skrócony program, dzięki któremu można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą wygłaszane podczas danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie


Referat nie został wygłoszony - uczestniczka wycofała się



Anna Maria Pilińska (Uniwersytet Warszawski)

Językowy obraz warszawskiego alarmu smogowego zimą w 2018 roku



O problemie smogu w Polsce jest coraz głośniej, zwłaszcza zimą. Stacje i prasa podają stopień zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych miastach i informują o sposobach ochrony przed negatywnymi skutkami kontaktu z nim. To obowiązkowy element wiadomości telewizyjnych i informacji radiowych, a także temat wielu rozmów. W Warszawie problem ten nabiera szczególnego charakteru ze względu na powstające nowe słownictwo. Walka o czyste powietrze jednoczy wielu młodych warszawiaków i staje się elementem współczesnego dyskursu politycznego, w którym kwestie dotyczące ochrony środowiska często mają coraz większe znaczenie.
Celem referatu jest przedstawienie wyników autorskich badań poświęconych analizie leksyki wyekscerpowanej z tekstów osób, które występują w obronie czystego powietrza w Warszawie. Podstawowymi źródłami materiałowymi były wypowiedzi zamieszczone na forach internetowych i grupach na portalu Facebook (ze szczególnym wyróżnieniem fanpage'a Warszawski Alarm Smogowy), a także opisy działań aktywistów. W analizie zostaną uwzględnione różne metody tworzenia nowych słów, sposoby ich rozpowszechnienia i szanse na wejście do zasobów leksyki ogólnej. Za przykłady nowych leksemów, które są używane przez wspomniane osoby, można uznać chociażby: Syfilaki, Syfolacy, Kopciawa, przyspawani. Przybliżone zostaną również te jednostki, które są charakterystyczne dla poszczególnych organizacji związanych z ochroną środowiska. 



Gdzie i kiedy:

W tym samym czasie ...
416, 419, 504
sala: 421
moderacja: Alicja Kierończyk
10:00-10:15Julia Piotrowska (Uniwersytet Śląski) - Szminka, spódnica i szpilki, czyli językowy obraz kobiety w biznesie
10:15-10:30Anna Maria Pilińska (Uniwersytet Warszawski) - Językowy obraz warszawskiego alarmu smogowego zimą w 2018 roku
10:30-10:45Anna Kurzaj (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza) - Zur Wiedergabe von Realienbezeichnungen anhand des Romans von Stefan Zweig "Die Welt von Gestern"
10:45-11:00Sylwia Sobiło (Uniwersytet Warszawski) - Między symbolizmem a awangardą – o poetyckim języku prozy Brunona Schulza
11:00-11:20dyskusja