XI edycja - abstrakty




Główna | Organizacja | Abstrakty | Program | Plakat | Galeria | Wytyczne | Ankieta |


Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem widoczny jest skrócony program (aktualny na 04.04.2019), dzięki któremu można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą wygłaszane podczas danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Amelia Manceau (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Wpływ polityki zarządzania firmą na kształtowanie się dyskursu organizacyjnego



Tzw. dyskurs organizacyjny (komunikacja w przedsiębiorstwach) to wciąż mało poznany obszar. Na przykładzie autentycznych materiałów językowych, zaliczających się do tego typu dyskursu, podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu takie czynniki, jak polityka odgórna oraz umiędzynarodowienie przedsiębiorstw wpływają, z jednej strony, na charakter komunikacji pomiędzy pracownikami różnych szczebli, a z drugiej, na sposób zarządzania oraz wizerunek zewnętrzny firmy.
Wielojęzyczna społeczność zatrudniona w jednym przedsiębiorstwie posiada de facto własny kod, który staje się swoistym żargonem słabo rozumianym poza miejscem pracy. Jednym z przejawów tego żargonu jest masowe występowanie anglicyzmów, wychodzące daleko poza to, co można zaobserwować w użyciu codziennym. Poza tym, z uwagi na fakt, iż dąży się do stworzenia wrażenia, iż dzisiejsze instytucje oparte są na zasadach demokracji, narzuca się pracownikom powszechne mówienie sobie na ty bez względu na osobiste relacje interpersonalne oraz hierarchię zawodową. Sposób komunikowania się ma świadczyć o wizerunku firmy. Innym, ważnym przejawem komunikacji w przedsiębiorstwie jest forma wydawania poleceń.
W celu pokazania specyfiki dyskursu organizacyjnego przeanalizowany został autentyczny materiał językowy, na który składały się, między innymi, e-maile oraz konwersacje ustne zarejestrowane podczas spotkań i wideokonferencji. 



Gdzie i kiedy:

W tym samym czasie ...
504, 505, 525
sala: 416
moderacja: Klaudia Nawrot
14:15-14:30Krystian Kamiński (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) - O kobietach i niepodległości - wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pt. Niepodległe. Kobiety a Dyskurs Narodowy jako głos w dyskursie
14:30-14:45Amelia Manceau (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) - Wpływ polityki zarządzania firmą na kształtowanie się dyskursu organizacyjnego
14:45-15:00Anna Maria Pilińska (Uniwersytet Warszawski) - Językowe sposoby deprecjonowania przeciwników politycznych podczas kampanii samorządowej w 2018 roku w Warszawie
15:00-15:15Michalina Pokorska (Uniwersytet Łódzki) - Medialny obraz Marszu Niepodległości w serwisach informacyjnych (na przykładzie Faktów i Wiadomości)
15:15-15:35dyskusja