Abstrakty - VI edycja
Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień i posterów wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą w danej sekcji.
Małgorzata Krysiak (Poznań)
Głos naszym alkomatem
Przez wiele lat alkohol gościł w życiu człowieka. Na początku stanowił substancję, która uśmierzała ból lub poprawiała nastrój. Jednak jego kariera rozwinęła się w zawrotnym tempie i doprowadziła do powszechnego spożywania w codziennym życiu.
Uwzględniając wszechobecność alkoholu na świecie stworzono metodę pomiaru jego ilości w organizmie na podstawie analizy krwi lub testu wydechu. Powyższe dwa sposoby są stosowane w sytuacji bezpośredniego kontaktu z osobą, której stan trzeźwości poddaje się w wątpliwość. Niestety w wielu przypadkach ocena upojenia alkoholowego opiera się tylko i wyłącznie na słownych wypowiedziach (telefony 997, badania fonoskopijne).
Analiza stanu trzeźwości na podstawie mowy jest trudnym zadaniem, albowiem nie ma jednoznacznej specyfikacji pozwalającej na wytypowanie parametrów mowy, które charakteryzują jej realizację pod wpływem alkoholu. W niniejszym wystąpieniu pragnę więc przedstawić wstępne wyniki analizy akustycznej i lingwistycznej mowy pod wpływem alkoholu. Zostały one przeprowadzone dzięki udostępnieniu poznańskiej bazy nagrań mowy przed i po spożyciu alkoholu. Do analiz pod uwagę wzięto takie czynniki jak tempo mowy, częstotliwość podstawową, częstotliwości formantowe (F1-F2), błędy językowe (powtórzenia wyrazów, wydłużenia wyrazów, zrozumiałe, lecz źle wypowiedziane słowa (np. ominięcie głoski) oraz całkowicie niezrozumiałe wyrazy).