Abstrakty - V edycja



Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień i posterów wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą w danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Joanna Kozakiewicz (Poznań)

Stereotyp Cygana w węgierskich dowcipach internetowych



Stereotyp jako przedmiot zainteresowania wielu nauk doczekał się wielu definicji. Największy wkład w badanie stereotypów wniosła psychologia i socjologia, dziedziny te skupiają się głównie na emocjonalnym nacechowaniu stereotypów, podkreślając ich nieprawdziwość. Językoznawstwo kognitywne oraz teoria językowego obrazu świata znacznie rozszerzają pojęcie stereotypu i oprócz jego społecznej funkcji za równie ważną uznają funkcję poznawczą. W tej perspektywie stereotyp jest wynikiem obserwacji i porządkowania otaczającego nas świata, naturalnym skutkiem procesów poznawczych. Powstaje nie tylko względem innych ludzi, dotyczy także natury, przedmiotów, zachowań, zjawisk. Choć subiektywny, może cechować się trojakim zabarwieniem: pozytywnym, negatywnym lub neutralnym. Niewątpliwie wiąże się z daną kulturą i znajduje odzwierciedlenie w języku. Ciekawe rezultaty może przynieść ponowne przyjrzenie się stereotypom narodowym i etnicznym w tym szerszym kontekście.
Odmienność Romów już od czasu pojawienia się ich w Europie Środkowej i Zachodniej budziła wiele kontrowersji. Przez ponad sześćset lat powstało wiele stereotypów dotyczących tej ludności, i choć ich treść ulegała pewnym modyfikacjom, obraz Cyganów pozostaje negatywny. Mniejszość romska jest obecnie najbardziej liczną mniejszością zamieszkującą Węgry, dlatego też bohaterami większości węgierskich dowcipów etnicznych są właśnie Cyganie. Wystąpienie ma na celu przedstawienie obrazu stereotypowego Cygana, wyłaniającego się z węgierskich dowcipów internetowych.



Gdzie i kiedy: 

W tym samym czasie ...
416, 504
sala: 412
moderacja: Beata Jerzakowska
11:50-12:05Karolina Bożek (UMCS) - Polisemia i homonimia jako mechanizmy dowcipu językowego w tekstach kabaretu Paranienormalni
12:05-12:20Krzysztof Lewenstam (UW) - Polskie słowniki humoru i satyry do 1950 roku. Przedmiot i stan badań
12:20-12:35Joanna Kozakiewicz (UAM) - Stereotyp Cygana w węgierskich dowcipach internetowych
12:35-12:50Małgorzata Zagrodnicka (UAM) - Mowa pod wpływem alkoholu
12:50-13:10dyskusja