Abstrakty - V edycja



Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień i posterów wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą w danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Marcin Kończal, Katarzyna Krajewska (Poznań)

Penglipur lara jako przykład tradycyjnych ludowych baśni malajskich na podstawie wybranych fragmentów utworu "Hikayat Awang Sulung Merah Muda"



Referat podzielony zostanie na dwie zasadnicze części. Celem pierwszej z nich jest wstępne przybliżenie słuchaczom specyfiki narodu i języka malajskiego od IV wieku n.e., kiedy na terytorium Archipelagu Malajskiego nasiliły się wpływy indyjskie, aż do okresu po II wojnie światowej. W tej części dokonana zostanie również próba podziału i periodyzacji literatury malajskiej.
W drugiej części referatu omówione zostanie szczegółowo pojęcie penglipur lara (z języka malajskiego pociecha w troskach). Utwory tego rodzaju należą do odrębnego i niemal zupełnie nieznanego w innych literaturach azjatyckich gatunku, zaliczanego do szerszej grupy malajskich baśni ludowych. Jego istotę stanowi długa baśń opowiedziana prozą, a podstawowy motyw wzoruje się najczęściej na jawajskim cyklu o księciu Panji, rozwiniętym w XIV wieku na terytorium dzisiejszej Jawy Wschodniej.
Pojęcie penglipur lara zanalizowane zostanie na postawie jednego z najsłynniejszych przedstawicieli tego unikatowego gatunku, a mianowicie wybranych fragmentów utworu "Hikayat Awang Sulung Merah Muda", bogatego w niuanse obyczajowe, a zarazem w najmniejszym stopniu zainfekowanego wpływami obcymi.



Gdzie i kiedy: 

W tym samym czasie ...
412, 504
sala: 416
moderacja: Mirosław Koziarski
14:30-14:45Marcin Kończal, Katarzyna Krajewska (UAM) - Penglipur lara jako przykład tradycyjnych ludowych baśni malajskich na podstawie wybranych fragmentów utworu "Hikayat Awang Sulung Merah Muda"
14:45-15:00Olga Stramczewska (UAM) - O typach dopowiedzeń w "Rozmyślaniach dominikańskich"
15:00-15:15Karolina Borowiec (UAM) - Między brudnopisami a czystopisami rot kościańskich
15:15-15:30Joanna Waliszewska (UAM) - Nazwy własne w górnołużyckich przekładach Ewangelii wg św. Mateusza
15:30-15:50dyskusja