Abstrakty - V edycja



Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień i posterów wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą w danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Olga Kielak (Lublin)

Symbolika leszczyny w polskiej kulturze ludowej. Fragment definicji kognitywnej



"Żadna rzecz nie jest jedynie sobą" - tak, według niemieckiego badacza symboli, Manfreda Lurkera - brzmi podstawowa zasada rzeczywistości. Rzecz zawierać ma w sobie coś więcej, niż ona sama, sens uzyskując dopiero wówczas, gdy człowiek uświadomi sobie, że odsyła do czegoś większego (Lurker 2011). Do czego odsyła krzew leszczyny?
W tekstach folkloru na jego gałęziach śpiewają ptaki, pod korzeniami krzewu drzemie król wężów; leszczyna jest świadkiem miłości chłopaka i dziewczyny, obserwuje ich zaloty, mimowolnie przysłuchuje się rozstaniu, wtóruje w płaczu dziewczynie. Leszczynowe gałęzie zatknięte na polu nie tylko zabezpieczały przed piorunami, ale i zapewniały urodzaj; dodane do pierwszych kąpieli dziecka chroniły je przed chorobami w przyszłości. Choć ludowa narracja o leszczynie jest bardzo interesująca i bardzo obszerna, autorkę będą interesowały jedynie wybrane, wyraziste konteksty, w których mowa o symbolice leszczynowego krzewu.
W referacie omówiona zostanie symbolika leszczyny, stanowiąca z jednej strony zaledwie wycinek (jedną fasetę) definicji kognitywnej leszczynowego krzewu, z drugiej - będąca kategorią, która wieńczy hasło, bazując na pozostałych fasetach, spina je wspólną klamrą, jest - obok stereotypu - drugim kluczowym pojęciem w lubelskim słowniku etnolingwistycznym (Słownik stereotypów i symboli ludowych, red. J. Bartmiński, S. Niebrzegowska-Bartmińska).
Autorka postara się pokazać różne sensy symboliczne, przypisywane w polskiej kulturze ludowej leszczynie - a) symbolikę drzewa kosmicznego; b) symbolikę świętości; c) symbol życia, trwania, regeneracji i wzrastania; d) symbol mocy i zdrowia, e) symbolikę płodności i obfitości oraz f) symbol dziewczyny.



Gdzie i kiedy: 

W tym samym czasie ...
416, 504
sala: 412
moderacja: Kornelia Kołupajło
10:00-10:15Olga Kielak (UMCS) - Symbolika leszczyny w polskiej kulturze ludowej. Fragment definicji kognitywnej
10:15-10:30Dominika Krysztofowicz (UAM) - Germanizmy w gwarze poznańskiej
10:30-10:45Marek Dolatowski (UAM) - Spolszczanie nazw stacji i przystanków kolejowych województw lubuskiego i lubelskiego - statystyczna analiza porównawcza
10:45-11:00Ida Stria (UAM) - Próba klasyfikacji języków sztucznych
11:00-11:20dyskusja