Abstrakty - VI edycja



Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień i posterów wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą w danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Magdalena Jaszczyk (Poznań)

Mnemotechniki w nauczaniu języka obcego



Na czym polega trudność nauczenia się języka obcego? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Co do jednego nie ma jednak wątpliwości, otóż jednym z elementów, który sprawia, że nauczenie języka obcego staje się procesem zarówno czaso- jak i pracochłonnym, jest ogromna ilość materiału, który musimy przyswoić, aby móc swobodnie wypowiadać się i komunikować w języku obcym. W moim wystąpieniu chciałabym podjąć próbę opisania jednego ze sposobów lepszego zapamiętywania informacji a mianowicie - mnemotechnik. Przede wszystkim skupię się na mnemotechnikach, które mogą być wykorzystane na lekcji języka obcego.
Teoretyczną podstawę dla wyjaśnienia efektywności mnemotechnik stanowi teoria podwójnego kodowania, opracowana przez Allana Paivio. Według tej teorii istnieją dwa kody przechowywania informacji w pamięci długotrwałej, są to: logogeny - informacje werbalne i imageny - informacje wizualne, kinestetyczne, motoryczne. Zakodowanie nowej informacji w podwójnej formie, a więc jako słowo i obraz (na tej czynności opiera się większość mnemotechnik) pozwala na wydobycie owej informacji w fazie reprodukcji (por. Sulikowska, 2003: 10).
Skuteczność mnemotechnik wynika również z faktu, iż wyobrażanie sobie sytuacji jest jakby działaniem, stymulowanym, ale jednak. Według wyników eksperymentu przeprowadzonego przez Edgara Dale'a najwięcej materiału zapamiętujemy poprzez działanie (90%), najmniej poprzez czytanie (5-15%) i słuchanie (10-20%) (Galos, 2010: 6).
W kontekście języków obcych, mnemotechniki można przyporządkować zagadnieniom, które sprawiają nam szczególne trudności. Horst Sperber wskazuje na wykorzystanie mnemotechnik przede wszystkim w nauce: słownictwa, czasowników, przyimków, spójników, deklinacji czy szyku wyrazów w zdaniu (por. Sperber, 1989: 113).
W moim wystąpieniu chciałabym również podjąć próbę opisania jednej z mnemotechnik, którą z powodzeniem można zastosować na lekcji języka obcego - metody słów kluczowych.



Gdzie i kiedy: 

W tym samym czasie ...
416, 504
sala: 412
moderacja: Małgorzata Falańczyk
10:00-10:15Magdalena Jaszczyk (UAM) - Mnemotechniki w nauczaniu języka obcego
10:15-10:30Anna Marko (UAM) - Zamień dramat na... dramę, czyli jak sprawić, by milczące lekcje zamieniły się w burzliwe dyskusje w języku obcym
10:30-10:45Karolina Traczyk (UWr) - Wykorzystanie zasobów internetowych w nauczaniu języka polskiego jako obcego
10:45-11:00Martyna Kokotkiewicz (UAM) - Turanizm a współczesne Węgry
11:00-11:20dyskusja