X edycja - abstrakty




Główna | Organizacja | Abstrakty | Program | Plakat | Galeria | Wytyczne | Ankieta |


Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem umieszczony jest skrócony program, dzięki któremu można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą wygłaszane podczas danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Dorota Hamerlok (Uniwersytet Śląski)

Ciebie wybieram, sroczko moja – kilka uwag o semantyce nazw ptaków stosownych jako określenia kobiet



W swoim referacie chciałabym przyjrzeć się nazwom ptaków, które z czasem zostały przeniesione na kobiety i zyskały dzięki temu nowe znaczenie. Swojemu wystąpieniu pragnę nadać charakter diachroniczny (gdyż interesuje mnie m.in. moment, w którym po raz pierwszy zostało odnotowane użycie analizowanych przeze mnie leksemów w nowym znaczeniu odnoszącym się do kobiet) oraz synkretyczny metodologicznie. Chciałabym, by moje rozważania prowadziły do wniosków, które pozwolą mi dostrzec, z jakich powodów zjawisko przeniesienia nazw ptaków na kobiety jest obecne w języku polskim.
Materiał badawczy moich rozważań stanowią słowniki języka polskiego prezentujące leksykę z różnych etapów rozwoju polszczyzny oraz słowniki języka wybranych autorów. Swoje rozważania uzupełniam wiadomościami z zakresu etymologii (o ile okazuje się to możliwe i przydatne), gdyż uważam, że informacje na temat etymologii i rozwoju semantycznego uzupełniają się. Sięgam również do wybranych cytatów z utworów literackich, które obrazują użycie interesujących mnie leksemów w konkretnym kontekście. 



Gdzie i kiedy:

W tym samym czasie ...
416, 419
sala: 504
moderacja: Wojciech Trybuś
14:00-14:15Małgorzata Broszko (Uniwersytet Śląski) - Jak dzyndzyk z nici w kłębek ułożonych stał się nazwą męskiego członka – analiza historycznojęzykowa wybranych nazw narządów płciowych w polszczyźnie
14:15-14:30Dorota Hamerlok (Uniwersytet Śląski) - Ciebie wybieram, sroczko moja – kilka uwag o semantyce nazw ptaków stosownych jako określenia kobiet
14:30-14:45Lidia Lewicka (Uniwersytet Szczeciński) - Kwalifikatory z zakresu bibliologii w słownikach języka polskiego
14:45-15:00Krystian Słomiński, Jakub Sroka (Uniwersytet Łódzki) - Rola leksyki potocznej i ekspresywnej w wypowiedziach więźniów byłego niemieckiego obozu Auschwitz (na podstawie "Dzieciństwa w pasiakach" Bogdana Bartnikowskiego)
15:00-15:20dyskusja