Abstrakty - IV edycja



Prezentujemy listę referentów i tytułów wystąpień wraz ze streszczeniami i wstępną bibliografią. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Robert Wilgocki (Kraków)

Polityka językowa Unii Europejskiej a jej realizacja w krajach członkowskich na przykładzie Republiki Słowackiej



Proces akcesji danego kraju do Unii Europejskiej jest wieloetapowy i skomplikowany. Przebiega on praktycznie na wszystkich płaszczyznach życia publicznego, nie omijając przy tym języka. Kraje kandydujące do UE są zobowiązane do dostosowania „narodowej” polityki językowej do aktów prawnych obowiązujących we Wspólnocie. Nierzadko to „dostosowanie” przebiega w sposób trudny i emocjonalny, a wprowadzane zmiany wywołują reakcję obronną i obawy o status i przyszłość własnego języka.
Bardzo dobrą ilustracją tego problemu jest przykład Republiki Słowackiej, w której zmiany w polityce językowej dotknęły przede wszystkim „delikatnego” tematu statusu mniejszości narodowych w młodym państwie słowackim. „Dostosowywanie” słowackiej polityki językowej do prawa unijnego wywołało żywe reakcje językoznawców, zaniepokojonych nie tylko coraz większą ilością zapożyczeń z języka angielskiego, ale także obawiających się o przyszłość języka, który dopiero kilka lat wcześniej stał się językiem niepodległej Słowacji.

1. Butašová A. (red.), 2006: Jazyková politika v Slovenskej republike 2004. Jej východiska a smerovanie, Bratislava.
2. Kačala J., 1997: Nová jazyková situácia v Slovenskej republike [w:] Slovenčina na konci 20. storočia, jej normy a perspektívy. Sociolingvistica Slovaca 3., red. S. Ondrejovič, Bratislava, s. 101-107.
3. Pawłowski A., 2008: Zadania polskiej polityki językowej w Unii Europejskiej [w:] Polska polityka językowa w Unii Europejskiej, red. J. Warchala, D. Krzyżyk, Katowice, s. 113-147.
4. Števčeková D., 2003: Ako ďalej so slovenčinou v Európskej únii? [w:] „Kultúra slova” 37, 3, Bratislava, s. 136-142.
5. Wilgocki R. (2010): Słowacka polityka językowa w realiach Unii Europejskiej [w:] Z warsztatu współczesnego słowacysty, red. H. Mieczkowska, A. Hudymač, Z. Babik, Kraków, s. 123-130.