Abstrakty - V edycja



Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień i posterów wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą w danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Kinga Uszko (Poznań)

Klasyfikacja rzeczowników Walijskich a ich policzalność - czyli liczyć każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej



Klasyfikacja rzeczowników pod względem ich policzalności jest niewątpliwie traktowana w przypadku języka walijskiego po macoszemu. Jedynie S.J Williams (1986) oraz P.W. Thomas (1980) zaproponowali swoje własne klasyfikacje rzeczowników walijskich, jednakże okazały się one zawodne. Thomas zaproponował kategoryzację stworzoną na podstawie zarówno morfologii jak i semantyki, podczas gdy Williams w swej kategoryzacji wymienia np. liczbę podwójną, która według współczesnych językoznawców nigdy w języku walijskim nie istniała. Co więcej, bardzo często kwestia policzalności rzeczowników jest pomijana przez językoznawców Celtyckich lub bazuje się na wyżej wspomnianych klasyfikacjach, które nie są wolne od błędów. Dlatego też, prezentacja ta ma na celu ukazanie problemów dotyczących klasyfikacji rzeczowników walijskich jak również podjęcie próby stworzenia współczesnej klasyfikacji rzeczowników pod względem ich policzalności.
W 2008 roku pojawiła się nowa propozycja klasyfikacji rzeczowników walijskich. Heinz stworzyła klasyfikację morfologiczną lecz motywowaną semantyką. Jest to pierwsza klasyfikacja która uwzględnia takie grupy rzeczowników jak Pluralia Tanta czy Singularia Tanta, jednak nadal jest mieszana. Kwestia ta jest niezwykle problematyczna, zwłaszcza gdy spojrzy się na opis leksykograficzny rzeczowników w takich słownikach jak Geiriadur Mawr czy Geiriadur Prifysgol Cymru, gdzie często pojawiają się błędy i niejasności. Z tego właśnie powodu policzalność rzeczowników walijskich powinna zostać zgłębiona i poprawnie opisana, co wspomogłoby takie dziedziny jak leksykografia czy nauczanie.



Gdzie i kiedy: 

W tym samym czasie ...
416, 504
sala: 412
moderacja: Zuzanna Plenzler
14:30-14:45Kamil Trąba (UAM) - Tendencje badań nad językiem (nowo)greckim w Polsce
14:45-15:00Patrycja Świeczkowska (UAM) - Identyfikacja podmiotu w strukturach "dwupodmiotowych" w języku japońskim
15:00-15:15Andrzej Janas (UWr) - Język mirandyjski na tle innych języków Półwyspu Iberyjskiego
15:15-15:30Kinga Uszko (UAM) - Klasyfikacja rzeczowników Walijskich a ich policzalność - czyli liczyć każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej
15:30-15:50dyskusja