Abstrakty - V edycja



Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień i posterów wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą w danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Olga Stramczewska (Poznań)

O typach dopowiedzeń w "Rozmyślaniach dominikańskich"



Celem referatu będzie analiza formalno-funkcjonalna wybranych typów dopowiedzeń w Rozmyślaniach dominikańskich.
Rozmyślania dominikańskie to średniowieczna narracja biblijno-apokryficzna. Warstwie tekstowej towarzyszy 117 miniatur (pierwotnie 121). Równoległe czytanie tekstu i oglądanie ilustracji jest konieczne dla pełnego zrozumienia sensu przedstawianej historii.
Charakterystyczną cechą składni zabytku jest obecność dosuwanych do siebie na zasadzie apozycji członów przedstawiających poszczególne wydarzenia w układzie chronologicznym. W obrębie tychże członów często spotykanym zjawiskiem jest dopowiadanie. Można wskazać typ dopowiedzeń wyjaśniających podstawowe prawdy wiary, np. "oddal odemnye kelych then tho yeʃth mękę thę". Pojawia się też typ, w którym podstawową funkcją dopowiedzenia jest uściślenie podanych informacji, np. "yeden ʃzyedemdzyeʃzyąd zwolenykow mnyeyʃich ymyenyem kleophaʃ". Kolejnym typem wydaje się dopowiadanie za pomocą zaimków wskazujących, które z jednej strony mogą odsyłać do przodu tekstu (jako anaforyczne wskaźniki wewnętrznej spójności), a z drugiej strony mogą odsyłać do towarzyszącej tekstowi ilustracji, która staje się kontekstem wypowiedzi. Obszerną grupę stanowią ponadto dopowiedzenia wprowadzone za pomocą wykładników formalnych charakterystycznych dla glos: "albo", "czusz". Mimo podobnej do glos formy tych konstrukcji ich status w tekście wydaje się inny. Odnotować można także różnice w zakresie spełnianych przez te elementy funkcji. Analiza formalno-funkcjonalna pozwoli zobrazować pojawiające się w tychże sytuacjach problemy związane ze składnią tekstu, a także zaobserwować, jak kształtuje się styl Rozmyślań dominikańskich.



Gdzie i kiedy: 

W tym samym czasie ...
412, 504
sala: 416
moderacja: Mirosław Koziarski
14:30-14:45Marcin Kończal, Katarzyna Krajewska (UAM) - Penglipur lara jako przykład tradycyjnych ludowych baśni malajskich na podstawie wybranych fragmentów utworu "Hikayat Awang Sulung Merah Muda"
14:45-15:00Olga Stramczewska (UAM) - O typach dopowiedzeń w "Rozmyślaniach dominikańskich"
15:00-15:15Karolina Borowiec (UAM) - Między brudnopisami a czystopisami rot kościańskich
15:15-15:30Joanna Waliszewska (UAM) - Nazwy własne w górnołużyckich przekładach Ewangelii wg św. Mateusza
15:30-15:50dyskusja