Abstrakty - VI edycja



Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień i posterów wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą w danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Natalia Pecyna (Poznań)

Złożenia z "list nowych słów" Rady Języka Szwedzkiego - produktywność i zrozumiałość



Leksykon to część języka, która nieustannie podlega zmianom, zachodzącym w szybkim tempie. Jednym ze sposobów rozwijania leksykonu i tworzenia nowych słów jest kompozycja. Według językoznawców (Swedenborg 1988:7, Liljestrand 1975:27) to właśnie ona jest najbardziej produktywnym procesem słowotwórczym w szwedczyźnie.
Celem pracy było zweryfikowanie tej tezy w oparciu o analizę "list nowych słów" (szw. nyordslistor) opracowywanych corocznie przez Radę Języka Szwedzkiego (Svenska Språkrådet). Korpus badawczy stanowiły 353 złożenia wybrane z list z lat 2000-2012. W analizie podjęto także próbę odpowiedzi na pytanie, czy złożenia tworzone są w oparciu o materiał rodzimy, czy też ich produktywność wynika z faktu, że są zapożyczeniami konstrukcji złożeniowych z innych języków. Omówiono także różne typy złożeń występujących w listach.
Przedmiotem drugiej części badania była relacja między produktywnością złożeń a ich zrozumiałością dla rodzimych użytkowników języka, a także weryfikacja hipotezy, że złożenia stanowią nietrwałe, efemeryczne konstrukcje, które nie zostają w języku na długo. Odpowiedzi na te pytania miała dostarczyć ankieta przeprowadzona wśród uczniów szkoły średniej w szwedzkiej miejscowości Tingsryd w Smålandii. Uczniowie zostali poproszeni o zdefiniowanie 17 złożeń z "listy nowych słów" z 2008, a ich definicje porównano z objaśnieniami z listy.
Analiza korpusu oraz ankiet potwierdziła tezę o produktywności złożeń. Wykazała również efemeryczność takich konstrukcji, ich wieloznaczność oraz silny związek z kontekstem, w jakim się pojawiają.



Gdzie i kiedy: 

W tym samym czasie ...
412, 504
sala: 416
moderacja: Łukasz Piątkowski
15:35-15:50Paulina Murawska (UAM) - O regularności semantycznej compositów nazywających osoby we współczesnym języku rosyjskim
15:50-16:05Natalia Pecyna (UAM) - Złożenia z "list nowych słów" Rady Języka Szwedzkiego - produktywność i zrozumiałość
16:05-16:20Milena Ćmil, Roksana Fiedziuszko, Patrycja Świeczkowska (UAM) - Różnice w budowie i znaczeniu antonimów w językach angielskim i japońskim
16:20-16:35dyskusja