Abstrakty - VI edycja



Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień i posterów wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą w danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Mirosław Koziarski (Poznań)

Derywacja par aspektowych czasowników zakończonych na -nąć



Niniejszy referat będzie stanowił próbę kompleksowej analizy polskich czasowników zakończonych w bezokoliczniku na -nąć - zarówno ze względu na ich właściwości semantyczne, jak i łączliwość w pary aspektowe. Jego głównym celem będzie zaproponowanie spójnego opisu omawianej kategorii czasowników w kontekście dydaktyki języka polskiego jako obcego oraz struktury haseł w słownikach języka polskiego.
W części teoretycznej poruszony zostanie problem aspektu sensu largo, w tym Aktionsartu (rodzaju czynności) w językach słowiańskich. Nastąpi też próba ustalenia, czy jest to kategoria leksykalna, czy gramatyczna, przy pomocy testu perfektywizacji i imperfektywizacji. Uwzględniona zostanie też produktywność sufiksu -nąć na przykładzie wybranych neologizmów, takich jak druknąć, śmiechnąć, czytnąć, oglądnąć czy looknąć.
W części praktycznej przedstawione zostaną dane liczbowe dotyczące czasowników zakończonych na -nąć w polszczyźnie. Zaproponowana zostanie również ich klasyfikacja w oparciu o teorię parowania aspektowego w języku polskim autorstwa Młynarczyk (2004), będącą rozwinięciem kategorii zaproponowanych Dahla (1985, 2000a, 2000b).
Zwieńczenie wystąpienia będzie poświęcone przeglądowi metod, które umożliwiłyby empiryczną weryfikację stawianych hipotez, poczynając od analizy korpusowej, a kończąc na ankiecie sprawdzającej wybór form w kontekście przez rodzimych użytkowników języka polskiego.



Gdzie i kiedy: 

W tym samym czasie ...
412, 504
sala: 416
moderacja: Natalia Matuszewska
16:55-17:10Mirosław Koziarski (UAM) - Derywacja par aspektowych czasowników zakończonych na -nąć
17:10-17:25Kamil Trąba (UAM) - Czasowniki typu leo i czasowniki II koniugacji klasy A – studium przypadku
17:25-17:40Kalina Łabuz (UJK) - Struktura informatywna w L2: próba porównania
17:40-17:55dyskusja