VII edycja - abstrakty




Główna | Organizacja | Plakat | Program | Abstrakty | Galeria | Wytyczne | Ankieta |


Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem umieszczony jest skrócony program, dzięki któremu można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą wygłaszane podczas danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Marcin Kończal (Poznań)

Pozycja rdzennych Indonezyjczyków w Holenderskich Indiach Wschodnich na przykładzie powieści Urug Helli S. Haasse



Celem niniejszego wystąpienia jest omówienie pozycji rdzennych Indonezyjczyków w skolonizowanych przez Królestwo Niderlandów Holenderskich Indiach Wschodnich w przededniu wybuchu II wojny światowej oraz w trakcie kiełkowania indonezyjskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego pod przewodnictwem Sukarno.
Za podstawę do takiej analizy posłuży debiutancka powieść urodzonej w Batawii (obecnie Dżakarta, Indonezja) Helli S. Haasse pt. Urug, wpisująca się w nurt tzw. "powieści indyjskiej" (Indische roman) – powstałego w drugiej połowie XIX wieku gatunku niderlandzkojęzycznej powieści kolonialnej, tematyzującego Indie Holenderskie lub używającego tej kolonii jako tła wydarzeń literackich (Indie Holenderskie, nazywane również Indiami Wschodnimi dla odróżnienia od Indii Zachodnich, które obejmowały holenderskie posiadłości kolonialne w Surinamie i na Antylach). Autorka zaliczana jest do pisarzy kolonialnych o podwójnych korzeniach kulturowych. Była bowiem Holenderką urodzoną w kolonii, a jej twórczość w dużej mierze nawiązuje do kultury i historii kraju urodzenia.
Wydany w roku 1948 Urug to historia trudnej przyjaźni syna majętnego holenderskiego zarządcy plantacji i ubogiego indonezyjskiego chłopca Uruga. Tłem opisywanych przez Haasse wydarzeń są przemiany, zachodzące w społeczeństwie indonezyjskim: budzenie się aspiracji politycznych, niechęć do obcej administracji kolonialnej oraz przyszła walka o niepodległość.
Materiał pomocniczy przy konstruowaniu referatu stanowić będą postkolonialne teorie literatury, jak również esej Chinua Achebe zatytułowany Wizerunek Afryki. Rasizm w "Jądrze ciemności" Conrada.



Gdzie i kiedy: 

W tym samym czasie ...
416, 504
sala: 412
moderacja: Łukasz Piątkowski
14:30-14:45Barbara Szacoń (UAM) - Zapożyczenia z języka chińskiego w japońskim i wietnamskim - porównanie
14:45-15:00Katarzyna Wizła (UAM) - Różnorodność językowa wyspy Hajnan
15:00-15:15Michał Kozicki (UAM) - Piękno wszechświata pojmowane przez Etiopczyków, czyli o językowym obrazie wybranych neologizmów w języku amharskim
15:15-15:30Marcin Kończal (UAM) - Pozycja rdzennych Indonezyjczyków w Holenderskich Indiach Wschodnich na przykładzie powieści Urug Helli S. Haasse
15:30-15:50dyskusja