X edycja - abstrakty




Główna | Organizacja | Abstrakty | Program | Plakat | Galeria | Wytyczne | Ankieta |


Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem umieszczony jest skrócony program, dzięki któremu można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą wygłaszane podczas danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Filip Hałoń (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)

Grzecznościowe formy pan/pani i ich stosowanie we współczesnym społeczeństwie polskim



Zasady grzeczności językowej zmieniają się na przestrzeni czasu. Niektórzy polscy językoznawcy wskazują, że wiele z tych zmian zachodzi we współczesnej polskiej etykiecie językowej na skutek wpływów kultury amerykańskiej. Prowadzi to do pytania, na ile trwałym elementem grzeczności są zwroty pan/pani wobec upowszechniania się zagranicznego wzorca zwracania się do siebie nawzajem przy użyciu bardziej poufałych form wśród pracowników korporacji czy w mediach, nawet jeśli różnica w rangach pragmatycznych rozmówców jest znaczna. Referat zaprezentuje najważniejsze informacje na temat roli form pan/pani dla polskiej grzeczności językowej, a także na temat procesów, które mogą wpłynąć na rolę tych form w przyszłości języka polskiego.
Celem referatu będzie omówienie zwyczajów grzecznościowych oraz postaw wobec grzeczności językowej wśród Polaków w grupie wiekowej 13-26 lat na podstawie badania własnego przeprowadzonego w 2017 roku. Podstawą badania była ankieta, a pytania postawione badanym dotyczyły między innymi wyboru stosownej, zdaniem badanych, strategii grzecznościowej wobec osoby w określonym przedziale wiekowym w hipotetycznej sytuacji, uznawania stosowności stosowania form pan/pani z imieniem (np. pani Anno) wobec osób o podobnej lub wyższej randze pragmatycznej, a także ogólnego poglądu ankietowanych na temat konieczności i przydatności stosowania form pan/pani. Zaprezentowane wyniki będą punktem wyjścia do wyciągnięcia wniosków na temat sytuacji współczesnej polskiej grzeczności językowej, potencjalnych zmian, jakie mogą w niej zajść, a także różnic w podejściu do grzeczności zależnie od wieku, płci i wielkości miejsca zamieszkania ankietowanych. 



Gdzie i kiedy:

W tym samym czasie ...
419, 504
sala: 416
moderacja: Daria Wronka
15:35-15:50Aleksandra Ciarkowska (Uniwersytet Łódzki) - ZaKODowani – przejawy kreatywności językowej w dyskursie publicznym na przykładzie nagłówków z tygodnika "Polityka"
15:50-16:05Filip Hałoń (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza) - Grzecznościowe formy pan/pani i ich stosowanie we współczesnym społeczeństwie polskim
16:05-16:20Barbara Maj-Malinowska (Uniwersytet Jana Kochanowskiego) - Czy grzeczność akademicka ma płeć?
16:20-16:35Agnieszka Banach (Uniwersytet Łódzki) - Stereotypowe znaczenia nazw narodowości ukryte w języku polskim na przykładzie tekstów kabaretowych
16:35-16:55dyskusja