VII edycja - abstrakty




Główna | Organizacja | Plakat | Program | Abstrakty | Galeria | Wytyczne | Ankieta |


Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem umieszczony jest skrócony program, dzięki któremu można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą wygłaszane podczas danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Aleksandra Drożdżal (Kielce)

Językowe instrumentarium satyryczne w powieści Jana Lama Idealiści



Jan Lam jest publicystą i powieściopisarzem epoki pozytywizmu działającym we Lwowie. Idealiści to jego przedostatnia powieść publikowana na łamach warszawskiego "Przeglądu Tygodniowego" oraz lwowskiego "Tygodnia" w latach 1874-1876. Społeczno-obyczajowa satyryczna powieść wpisuje się w ówczesną publicystyczną dyskusję na temat istoty haseł pozytywistycznych oraz krytyki ideałów romantycznych. W swojej powieści Lam wykorzystuje różne aspekty języka ośmieszając postawy bohaterów oraz ukazując absurdalność pojawiającą się w historii wykreowanych postaci.
Wykorzystuje w tym celu znaczące nazwiska nadane większości bohaterów Idealistów. Etymologia nazwisk jest bardzo różna; nie wszystkie noszą konotację emotywną. Główny bohater Tadeusz Zamecki jest arystokratycznym właścicielem zamku. Karol Skryptowicz jest lwowskim adwokatem. Ksiądz Chyżycki (chyży - szybki) nie wykazuje chęci czy też umiejętności do szybkiego podejmowania działań. Nazwisko pani Trzecieszczakiewiczowej nie odnosi nas do rzeczywistości pozaliterackiej, elementem ośmieszającym bohaterkę jest już samo brzmienie jej nazwiska. Autor wykorzystuje również groteskę, np. w charakterystyce księdza. Zestawia podniosły styl z prozaiczną sytuacją. Często używa peryfrazy, dzięki czemu omówienia dotyczące postaci stają się rozbudowaną partią ośmieszającą.
Przy użyciu różnorodnych środków językowych Lam oddaje swój ironiczny stosunek do określonych postaw i zjawisk pojawiających się w drugiej połowie XIX wieku w lwowskim środowisku.



Gdzie i kiedy: 

W tym samym czasie ...
416, 504
sala: 412
moderacja: Anna Nowakowska
11:50-12:05Aleksandra Drożdżal (UJK) - Językowe instrumentarium satyryczne w powieści Jana Lama Idealiści
12:05-12:20Katarzyna Helik (UJK) - Język postaci nowel ludowych Ignacego Maciejowskiego - Sewera
12:20-12:35Monika Rybińska (UW) - Język zakochanych dawniej i dziś. Analiza tekstów literackich z XIX i XX wieku
12:35-12:50Natalia Kryst (UAM) - Język testów w psychologii
12:50-13:10dyskusja