Abstrakty - VI edycja



Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień i posterów wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą w danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Marek Dolatowski (Poznań)

Tabu językowe o tematyce przyrodniczej w prajęzykach



Tabu językowe to częste zjawisko zwłaszcza w mniej rozwiniętych kulturowo społeczeństwach, a dziś obecne m.in. w tematyce myśliwskiej i religijnej/etycznej. Dawniej dotyczyło też często przyrody (zwierząt, zjawisk atmosferycznych itp.). Wiara w moc sprawczą języka sprawiała, że unikano wymawiania niektórych słów, by nie wezwać ich desygnatów. W efekcie dane elementy rzeczywistości określano nowymi, zastępczymi nazwami.
Przykłady słów, które zastąpiły dawne, objęte tabu wyrazy o tematyce przyrodniczej, można znaleźć także w dzisiejszym polskim, włoskim czy niemieckim: pl. dąb, pl. niedźwiedź, pl. ryś, wł. cervo, niem. Bär itp. Podejrzewa się, że w wielu językach tabuizacji uległa też nazwa pszczoły. Dane desygnaty były zwykle związane albo z mitologią, albo z trybem życia użytkowników danych języków (np. z hodowlą lub z myślistwem). Często też tabuizacja następowała jeszcze w okresie, gdy dana kultura nie była silnie rozwinięta, np. (w wypadku Słowian czy Germanów) przed zetknięciem się w bardziej zaawansowaną kulturą Rzymian.
W referacie będą przedstawione przykłady tabu w językach polskim, niemieckim i włoskim, tematycznie związane z naturą (głównie określenia zwierząt i roślin), pochodzące z czasów jedności językowej (odpowiednio słowiańskiej, germańskiej, łacińskiej/italskiej), wraz z próbą ustalenia powodów objęcia tabu starszych form. Wyniki zostaną zaprezentowane w ujęciu porównawczym.



Gdzie i kiedy: 

W tym samym czasie ...
412, 504
sala: 416
moderacja: Amelia Molska
10:00-10:15Marta Durczak (UAM) - Język śmierci - eufemizmy jako sposób łamania tabu językowego w świetle metafory konceptualnej
10:15-10:30Dominik Duda (UAM) - Rekonstrukcje językowe jako źródło wiedzy o procesie formacji języka średniochińskiego
10:30-10:45Marek Dolatowski (UAM) - Tabu językowe o tematyce przyrodniczej w prajęzykach
10:45-11:00Miłosz Woźniak (UAM) - Nazewnictwo organizmów żywych w tekstach popularnonaukowych - formy i funkcje
11:00-11:20dyskusja