X edycja - abstrakty




Główna | Organizacja | Abstrakty | Program | Plakat | Galeria | Wytyczne | Ankieta |


Prezentujemy listę referentów oraz tytułów wystąpień wraz ze streszczeniami. Zapraszamy do lektury!
Przypominamy, że język, w którym podany jest tytuł, jest równoznaczny z językiem całego wystąpienia.
Pod każdym streszczeniem umieszczony jest skrócony program, dzięki któremu można dowiedzieć się, jakie inne referaty będą wygłaszane podczas danej sekcji.

poprzednie streszczenie | lista streszczeń | następne streszczenie

Agnieszka Banach (Uniwersytet Łódzki)

Stereotypowe znaczenia nazw narodowości ukryte w języku polskim na przykładzie tekstów kabaretowych



Na doniosłą rolę pewnych uogólnień i uproszczeń w języku zwrócił uwagę w 1922 roku Walter Lippmann, tworząc słynną teorię stereotypów. Określił je jako schematyczny i jednostronny obraz w głowie ludzkiej jakiegoś zjawiska, człowieka, rzeczy. Powszechnie stereotypy ocenia się jako negatywne zjawisko językowe, gdyż zawierają pewien typ doświadczeń i wartościowanie charakterystyczne dla danej grupy społecznej. Bazując na cechach uważanych za typowe, występujące powszechnie, bywają niekiedy krzywdzące. Jednak nie sposób od nich uciec, a często nawet ludzie nie zdają sobie sprawy, że w swoich wypowiedziach posługują się stereotypami. Dodatkowo, stanowią one niezwykle ciekawy materiały badawczy, gdyż w języku, a szczególnie w jego odmianie nieoficjalnej, zawarty jest sposób myślenia i postrzegania świata przez jego użytkowników. Duża część przekazów słownych zawiera pewną nadwyżkę znaczeniową, wynikającą z językowego obrazu świata, utrwalonego w świadomości danej grupy społecznej. W swoim artykule skupię się na tym, jakie w języku polskim treści dodatkowe zostały przypisane nazwom narodowości, a co za tym idzie, jakie cechy tradycyjnie przypisuje się konkretnym nacjom. Zbadam, jak wykorzystują je artyści kabaretowi w swojej twórczości. 



Gdzie i kiedy:

W tym samym czasie ...
419, 504
sala: 416
moderacja: Daria Wronka
15:35-15:50Aleksandra Ciarkowska (Uniwersytet Łódzki) - ZaKODowani – przejawy kreatywności językowej w dyskursie publicznym na przykładzie nagłówków z tygodnika "Polityka"
15:50-16:05Filip Hałoń (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza) - Grzecznościowe formy pan/pani i ich stosowanie we współczesnym społeczeństwie polskim
16:05-16:20Barbara Maj-Malinowska (Uniwersytet Jana Kochanowskiego) - Czy grzeczność akademicka ma płeć?
16:20-16:35Agnieszka Banach (Uniwersytet Łódzki) - Stereotypowe znaczenia nazw narodowości ukryte w języku polskim na przykładzie tekstów kabaretowych
16:35-16:55dyskusja